گواهی SSL مخفف کلمه Secure Socket layer به معنی لایه اتصال امن است. SSL یک پروتکلی (مجموعه از قوانین) برای برقراری ارتباط امن میان سرویس دهنده و سرویس گیرنده در فضای  اینترنت است.

یکی از مرسوم ترین پروتکل های فضای اینترنت پرتکل http (Hyper Text Transfer Protocol) است.این پروتکل استانداردی برای ارسال و دریافت plain text ها در فضای اینترنت است.

داده هایی که توسط پروتکل http ارسال و دریافت می شوند رمزگزاری نشده اند از این رو این داده ها برای افراد سوم شخص قابل خواندن هستند.

به عنوان مثال اگر شما رمز عبور خود را در سایتی که از پروتکل http استفاده می کند وارد کنید و دکمه ورود را بزنید ممکن است رمز عبور شما از طریق سرویس دهنده اینترنت قابل روئیت باشد.

از این رو پروتکل http برای سایت هایی که با اطلاعات حساس از جمله حساب های بانکی  و رمز های مشتریان کار می کند اصلا مناسب نیست!

حال سایت های بانکی، ادارات، فروشگاه های اینترنتی و سایت های تجاری برای حفظ ایمنی اطلاعات مشتریان از پروتکل https (Hyper Text Transfer Protocol Secure) استفاده می کنند.

https پروتکلی است که امکان رمزنگاری (encrypt) داده ها را به وسیله SSL فراهم می کند و همانطور که در ابتدا توضیح دادیم SSL یک پروتکل استاندارد برای رمزنگاری داده ها بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده است.

نمای ظاهری گواهی SSL در سایت ها
نمای ظاهری گواهینامه SSL در سایت ها

چرا باید از SSL استفاده کنیم؟

پس از آشنایی با این پروتکل، حال ما دلایل ضرورت استفاده از آن را برای شما شرح می دهیم..

1- پروتکل SSL از اطلاعات محافظت می کند

اولین مزیت گواهی SSL محافظت از اطلاعات است. اطلاعاتی که به وسیله کاربران برای سرور ارسال می شوند و کلید بازگشایی این قفل ها هم فقط نزد سرور دریافت کننده اطلاعات است. پس در این میان در صورت دزدیده شدن اطلاعات نیز آنها قابل خواندن نیست و هکر ها نا کام می مانند.

هکر در حال سرقت اطلاعات
هکر در حال سرقت اطلاعات

2- SSL هویت وب سایت شما را تایید می کند

زمانی که شما اقدام به دریافت گواهی SSL می نمایید بسته به نوع گواهی وارد یک فرایند اعتبار سنجی می شوید که در نهایت طی آن فرآیند هویت، شما و سازمانتان سنجیده می شود.

پس از تایید هویت شما گواهی SSL را دریافت می کنید که کاربری می تواند با توجه به آن مطمئن باشد که با سایت درستی در تعامل است.

بسیار پیش می آید که افراد سود جو برای سرقت اطلاعات و یا خالی کردن حساب  بانکی کاربران یک سایت سایت مشابه آن را می سازند و سعی می کنند کاربران را به سایت تقلبی هدایت کنند در این زمان کاربران می توانند با چک کردن پروتکل SSL اطمینان حاصل  نمایند که در سایت صحیح وارد شده اند و تعامل برقرار کرده اند.

3- گواهی SSL سبب تقویت حس اعتماد در مشتری می شود

امروز دیگر کمتر کسی پیدا می شود که به سایتی که در آدرس آن عنوان غیره ایم (Not Secure) ثبت شده اعتماد کند. حتی کاربرانی که کمتر از طریق اینترنت خرید انجام می دهند ایمن نبودن سایت ها را ناشی از بی مبالاتی مدیران سایت ها می بینند و از این گونه سایت ها خرید انجام نمی دهند.

4- تاثیر مثبت گواهی SSL بر روی سئو SEO

اگر چه گوگل و سایر موتور های جستجو به صورت شفاف به تاثیر SSL بر روی نتایج جستجو اشاره نکرده اند. اما بر اساس بررسی هایی که متخصصان سئو انجام داده اند بیانگر این است که گوگل و سایر موتور های جستجو به صورت محسوس بین صفحات دارای گواهی SSL و صفحات بدون گواهی SSL تفاوت قائل می شوند و این نیز بر اساس اصل تجربه کاربری گوگل است.

انواع گواهینامه های SSL

به صورت کلی 3 نوع گواهی SSL وجود دارد. گواهی نامه DV SSL ، گواهی نامه OV SSL و EV

انواع گواهینامه های SSL
انواع گواهینامه های SSL

گواهی نامه DV SSL یا Domain Validation

یکی از گواهی های موجود DV یا Domain Validation می باشد. برای دریافت گواهی DV SSL تنها مالکیت دامنه توسط شرکت صادر کننده احراز می شود. طی فرآیند احراز این گواهی صرفاً سازمان صادر کننده، اطمینان حاصل می کند که دامنه ای که برای آن در خواست صدور گواهی دریافت کرده است، حتماً در اختیار شخص در خواست دهنده قرار دارد. در گواهی DV علاوه بر رمزنگاری ارتباط ها، نام دامنه نیز احراز می شود.

گواهی نامه OV SSL یا Organization Validate

دیگر نوع گواهی ها SSL ، گواهی OV است. در این نوع گواهی علاوه  بر مواردی که در DV بیان شد نام رسمی شرکت و یا سازمان نیز مورد بررسی قرار می گیرد. در OV SSL ، کاربر می تواند با کلیک بر روی آیکون مربوطه در وب سایت، نام رسمی و کامل شرکت و یا سازمان شما را مشاهده کند.

گواهی نامه EV یا Extended Validation

این نوع از گواهی SSL کامل ترین نوع گواهی SSL است. گواهی EV تمامی مزایای گواهی OV و DV را دارد و علاوه بر آن نام کامل  و رسمی شرکت و یا سازمان شما در نوار آدرس مرورگر درج می شود.

کاربری که وارد وب سایت دارای گواهی EV است وارد می شود لحظه ای به صحت سایت شک نخواهد کرد.

کدام گواهی SSL برای کسب و کار من مناسب است؟

گواهی DV برای شرکت ها و سایت هایی مناسب است که صرفاً می خواهند امنیت و ایمنی را برای کاربران خود برقرار کنند. این نوع از SSL از دو نوع دیگر مقرون به صرفه تر است و سریعتر و راحتر صادر می شود.

گواهی OV برای سازمان ها و یا شرکت های مناسب است می خواهند در کنار ایجاد  امنیت برای ارتباط کاربران امکان بررسی صحت سایت را نیز  برای کاربران خود فراهم کنند.

اگر یک سازمان یا شرکت متوسط یا بزرگ را اداره می کنید و ایجاد اطمینان 100 درصد در کاربرانتان برای شما مهم است تهیه گواهی EV برای شما مناسب خواهد بود.

WalidCard SSL چیست؟

گواهی  های OV و DV دارای یک قابلیت فنی دیگر به نام WalidCard مکان استفاده از SSL ها را  بر روی زیر دامنه (SubDomain) ها نیز فراهم می کند.

این قابلیت برای سایت های که از زیر دامنه استفاده می کنند مفید است زیرا نیاز به ثبت گواهی مستقل برای زیر دامنه ها نیست.

حرف آخر

در نهایت پس از بررسی های که در این مقاله ارائه شده است ما تهیه حداقل گواهی DV را برای تمامی سایت ها ضروری می دانیم زیرا نشت اطلاعات کاربران برای هر سایت عواقب سنگین تری را دارد و از سوی گواهی DV بسیار مقرون به صرفه است و بسیار سریعتر صادر می شود.

سایت آماده نیز بر روی تمامی سایت های خود به صورت پیش فرض این نوع گواهی را قرارداده است.

نظر (1)

  1. الناز
    27 تیر, 1400 پاسخ

    با سلام
    ممنون این مطلبتون خیلی مفید و آموزنده بود.
    موفق باشید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *